Waardenvolle blog van ambassadeur David

Blog

Waarom doe je wat je doet? – Waarden als kompas

David Weersma – Ambassadeur Tough Minds – Rugby

Leer wat voor jou belangrijk is, door uit te zoeken wat je waarden zijn. Je waarden dienen als kompas en geven je richting bij belangrijke momenten of wanneer je voor keuzes komt te staan.

Waarom sta jij bijvoorbeeld 4 regenachtige avonden per week te trainen op een modderig veld? Waarom sta jij elke dag vroeg op om weer op tijd te komen voor werk of school, en waarom eet jij elke keer weer die appel of salade in plaats van dat lekkere pizzaatje?

Is het omdat je het altijd zo gedaan hebt? Omdat het je misschien verteld is door mensen om je heen?

Dat zou goed kunnen. Het zal niet de eerste keer zijn dat iemand iets tegen zijn zin in doet, omdat mensen om hun heen het graag zien gebeuren (iets met mijn vriendin en schoonmaken..)

Maar dat is ook niet altijd zo.

Er zijn genoeg moeilijke dingen die ik doe omdat ik die leuk vind, of omdat het goed voelt om te doen.

Wat zijn dat dan voor acties? Hoezo ben ik alsnog hard aan ’t trainen, ook al staat er niemand bij mij in de gym. Waarom stop ik alsnog voor een rood stoplicht, ook al is het zielsalleen op een of ander verlaten wegje.

Is er dan iets binnen in jou, een soort geloof of overtuiging waar jij aan wilt voldoen of die jij wilt uitstralen?

Dit, mijn lieve lezers en lezeressen, begint verdomd veel op een Waarden blog te lijken!

Waarden.
Dit zijn de onderliggende redenen waarom jij doet wat je doet, leuk vindt wat je leuk vindt, en wil wat je wilt.

Iedereen heeft bepaalde dingen die hij of zij leuk vindt om te doen. Maar waarom vinden we die dingen leuk? En genieten we eigenlijk wel van elk aspect daarvan?

Laten we eens kijken.

Rugby is mijn passie. Ik doe het al heel mijn leven. Ik vind rugby leuk.

Toch?

Nou, als ik erover nadenk kan ik eigenlijk al meteen meerdere dingen opnoemen van rugby die ik helemaal niet zo leuk vind.

Het tackelen van gigantische spelers bijvoorbeeld. Of het feit dat het in NL niet professioneel is. Dat het een wintersport is en in de koudste maanden van het jaar gespeeld wordt. Dat ik elke ochtend na een training of wedstrijd overal in mijn lichaam spierpijn en blauwe plekken heb.. Oké oké, ik moet stoppen.

Dus, dat is duidelijk. Ik vind niet ‘Rugby’ leuk. Ik vinden bepaalde dingen van rugby leuk.

Welke zijn dat dan? Wat is zo belangrijk voor mij in rugby?

Wat zijn de dingen waarvoor ik bereid ben om al die andere sporten en bezigheden op te geven?

Kijk, dat zijn nog eens de betere vragen. Het antwoord daarop ligt in mijn persoonlijke waarden.

Waarden dienen als kompas en geven richting. Ze kunnen leidend zijn als je niet weet wat je het best kan doen. Als jij weet wat voor jou belangrijk is, kan je elke beslissing daar bewust op afstemmen.

Er zijn gigantische lijsten op internet te vinden met meer dan honderd waarden erop. Als je het interessant vindt kan je er een keertje goed voor gaan zitten, en die onwijze lijst terugbrengen tot een selectie van 20.

Daarna ga je er nog een keer doorheen tot je 10 hebt. En uiteindelijk is het de bedoeling dat je eindigt met de 5 belangrijkste waarden voor elk van jouw verschillende personages.

Dan kan je zelfs nog daarna al die verschillende personages bij elkaar halen, kijken welke 5 waarden daar het meest voorkomen en eindigen met jou fundamentele Kernwaarden als persoon.

Waarom is dit nou zo belangrijk?

Tough Minds heeft het mij uitgelegd aan de hand van Davids. Dat klopt, Davids.

Ik, David, ben als persoon niet maar 1 ding. Ik ben bijvoorbeeld Rugby David, maar ook Familie David, Muziek David, Romantische David, etc..

Grotendeels zijn die Davids wel hetzelfde, maar in elke vorm zijn er kleine verschillen. Ik praat bijvoorbeeld net iets anders tegen mijn vrienden dan tegen mijn oma, en ik kijk anders naar muziek spelen dan dat ik tegen rugby training aan kijk.

Waarom dat zo is, is omdat voor elke van die Davids net iets anders belangrijk is.

Ze hebben andere waarden.

Voor Muziek David zijn gezelligheid en creativiteit bijvoorbeeld het belangrijkst, en voor Familie David vertrouwen en openheid. Dat wil niet zeggen dat ik met mijn gezin niet gezellig ben, of dat ik tegen mijn muziek vrienden niks zeg. Ik speel alleen geen muziek om even goed mijn zorgen te kunnen luchten. Net zoals ik niet bij mij familie ben puur voor de gezelligheid.

Nadat ze mij dit hadden uitgelegd, brachten ze de waarden naar de voorgrond. “Als jij voor een langere periode niet gelukkig bent, of je niet goed voelt, is het mogelijk dat een van die Davids wat aandacht mist.” Of specifieker gezegd: als ik niet volgens mijn waarden leef, dan kan mijn leven waarden-loos aanvoelen.

Het omgekeerde is ook waar: leef ik volgens mijn waarden, dan heb ik een waarde(n)vol leven.

Jezelf bewust zijn van jouw waarden heeft veel voordelen. Van beter om kunnen gaan met goeie of slechte prestaties, tot het sneller over kunnen springen van verschillende werkgebieden en je passie kunnen vinden.

Zou je hiermee aan de slag willen gaan, stuur dan een berichtje naar Petra of Jorrit van Tough Minds of kom naar ons event ‘Waardevol Seizoen’ op 24 oktober en probeer het uit!

David Weersma
Ambassadeur Tough Minds
Rugbyspeler NL Team

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *